Archive for June, 2010

Wednesday 30th June – Danefield Relay

This relay event was won by Leeds City.

The OAC ladies team finished 23rd (and second ladies team) with Laura Martin (22.08), Pange Srivastava (25.45) and Karen Best (23.06).

Results courtesy of Fellandale here.

More details from fellandale.com.

No Comments

Tuesday 29th June – Local Athletics News

A round-up in the Telegraph & Argus.

No Comments

Sunday 27th June – Rainton 10km

Results from riponrunners show Gary Dunn (Thirsk) won the race in 33.36.

For OAC, Mick Jeffrey finished 28th (41.20).

A race in the blacksheepraceseries.

No Comments

Saturday 26th June – Sedbergh Three Peaks Fell Race

Report from Andrew Robertshaw:

Finished a disappointing 98th (40.34) at the Sedbergh 3 Peaks (or really only 2 Peaks as the third can’t have been more than a 20m ascent!!) – a British & English Championship Race.

The winner was Tim Davies (Mercia) in 31.59 and perhaps it was too warm and three weeks with no running caught up with me I think…

See also mudsweatandtears and results from fellrunner.org

No Comments

Saturday 26th June – Park Run Bradford 5km

Report from Chris Carver:

I took part in the Bradford Park Run this morning. A fairly new event taking place at Lister Park. The course was different to their usual route – because of other events this weekend – and included the steep climb parallel to Emm Lane two and a half times.

I finished 8th out of 101 with a time of 19.29 which I’m quite pleased with considering I ran the 8.5 miles to the start, leaving home shortly before 7.30am. The race was won by Matt Nowell (Bradford Airedale) in 17.30.

Results from parkrun.org.

No Comments

Friday 25th June – Tideswell Fell Race

A report from Huw Illingworth:

I travelled down to visit some family in Derbyshire and decided to try out their local race, the Tideswell Fell Race, which is a nice low key fell event mostly trail but taking in a short sharp ascent and descent of one of the area’s steep valleys.

Over the 4.4 miles/850ft distance, I found myself in the leading group for the first ten minutes or so (a slightly surreal experience I have to say), before the race started to spread out.

I managed to claw a few places back over the final mile to finish sixth somewhere around the 30 minute mark.

There were 73 runners plus many marshalls and enthusiastic helpers on a very humid but pleasant summer evening. A race I may well return to next year.

Details and results due from tideswellfellrace.

No Comments

Thursday 24th June – Beamsley Beacon Fell Race

From Wharfedale Harriers, the race was won by Gareth Hird (Wharfedale Harriers) in 37.32.

For OAC, second claim member Sharron Smith finished 48th (47.44) followed by Bob Baker 57th (50.06) and Don Buffham 82nd (57.29).

No Comments

Thursday 24th June – John Lunn

Very sad to read in the Yorkshire Evening Post and Yorkshire Post of the death of John Lunn, Leeds City A.C.’s charismatic mentor and all round stalwart.

Our sincere condolences to his family and to Leeds City A.C. on this great loss to all in athletics.

No Comments

Thursday 24th June – Local Sports News

A round-up of local athletics news in both the Wharfedale Observer and the Telegraph & Argus.

And a report on Otley’s Town Cycle Races in the Wharfedale Observer with some photos on FlickR here, here and here.

No Comments

Tuesday 22nd June – Stainburn Club Handicap

SDC10582Sunny and and warm conditions for this approximate 10km road course starting and finishing at Leathley Church.

Pictures in Club Photos.  Another great turnout for the second running of this route devised by Liz Fawcett.  We always welcome new routes for the handicap, so if you can think of a route that you think would be worth a try, don’t hesitate to suggest it to the honorary handicapper…. Guest runner Matt Broughton was first back ahead of Emma who unsure of fitness levels set off a bit early with Antonio, first ‘proper‘ runner back was Beth returning a time that just beat Jane’s ladies record from last year by 5 seconds.  Graham retains his lead in the handicap table ahead of 2009 winner Billy, with John Armitstead close behind in 3rd.   Tom Midgley recorded the fastest time of the night and thanks to Alex’s dad for helping out with the time recording.

Time

H’Cap

Actual Time

Points

1

Matt

Broughton (Guest)

57:42

3:00

54:42

2

Beth

Massey

1:00:04

14:00

46:04

30

3

Mark

Hall

1:01:10

24:00

37:10

29

4

Dominic

Egan

1:01:59

10:00

51:59

28

5

Tom

Midgley

1:02:01

25:00

37:01

27

6

Mick

Jeffrey

1:02:02

19:00

43:02

26

7

Chris

Carver

1:02:03

19:00

43:03

25

8

Huw

Illingworth

1:02:04

22:00

40:04

24

9

Billy

Rayner

1:02:08

10:00

52:08

23

10

John

Armitstead

1:02:09

19:00

43:09

22

11

Neil

Charlton

1:02:10

17:30

44:40

21

12

Graham

Stead

1:02:30

13:00

49:30

20

13

Tom

Paget

1:02:33

21:00

41:33

19

14

Kath

Robertshaw

1:02:34

7:00

55:34

18

15

Martin

Smillie

1:02:45

15:00

47:45

17

16

Peter

Kettleborough

1:03:07

21:00

42:07

16

17

Adam

Baird

1:03:12

17:30

45:42

15

18

John

Dade

1:03:15

15:00

48:15

14

19

Michael

Pickard

1:03:19

19:00

44:19

13

20

Alex

Davey

1:03:27

12:00

51:27

12

21

Dave

Cattanach

1:03:28

3:00

1:00:28

11

22

Caron

Ralph

1:03:29

6:00

57:29

10

23

Tom

Potter

1:04:02

12:00

52:02

9

24

Emma

Payne

1:04:27

5:00

59:27

8

25

Matt

Podd

1:04:35

16:30

48:05

7

26

Nick

Hodgkinson

1:04:43

6:00

58:43

6

27

Liz

Ashton

1:05:01

5:00

1:00:01

5

28

Paul

Clifford

1:05:02

16:30

48:32

4

29

Lou

Cartledge

1:05:45

6:00

59:45

3

30

Antonio

Cardinale

1:06:44

0:00

1:06:44

2

31

Carol

Armitstead

1:07:20

8:00

59:20

1

No Comments